Офіційний сайт медичного центру АНІКО
тепер за адресою http://aniko-mc.com

Автоперехід за новою адресою відбудеться за 10 секунд

Шановні відвідувачі з 1 вересня 2011 року дана версія сайту не буде підтримуватися.Кабінет репродуктивної медицини

Консультації неплідних пар. Використання сучасних репродуктивних технологій. При необхідності - скерування в провідні центри репродуктивної медицини України - партнери МЦ АНІКО.


Що таке безпліддя   

Безплідною подружньою парою є та, у якої за бажання мати дитину при активних статевих стосунках, без застосування контрацептивних засобів, зачаття не настає протягом 12 місяців.

Цей термін - 1 рік - визначений статистично: доведено, що
— в 30% здорових подружніх пар вагітність настає в перші три місяці спільного життя;
— в 60% - вагітність настає протягом наступних семи місяців;
— в 10% - вагітність настає через одинадцять-дванадцять місяців після початку статевого життя.

Таким чином, рік - цілком достатній термін для того, щоб оцінити здатність до народжування дітей у подружньої пари. 

Які є форми безплідності? 

Якщо в жінки ніколи не було вагітності, говорять про первинну безплідність. Якщо в жінки була хоча б одна вагітність, то незалежно від того, чим вона закінчилася - пологами, абортом, викиднем, позаматковою вагітністю - наступна безплідність вважається вторинною.
Якщо причиною безплідного шлюбу є ті чи інші порушення в організмі жінки, говорять про жіночу безплідність.
Чоловічий фактор вважається причиною безплідного шлюбу в тому випадку, якщо жінка здорова, а в чоловіка спостерігається різке зниження запліднюючої здібності сперми (чоловіча безплідність).
При поєднанні жіночої і чоловічої безплідності має місце комбінована форма. 
Про відносну безплідність, що обумовлена імунологічною несумісністю подружжя, говорять у випадку, коли у чоловіка та жінки нормальні показники їхньої репродуктивної функції, однак спеціальні проби вказують на їхню несумісність.
Ідіопатичне (непояснене) безпліддя спостерігається серед цілком здорових і добре сумісних подружніх пар.
У жіночому безплідді у свою чергу виділяють трубне, трубно-перітонеальне, ендокринне безпліддя і безпліддя, зв'язане з ендометріозом. 

Який механізм настання вагітності?  

У результаті циклічних гормональних процесів (менструальний цикл) кожен місяць у яєчниках відбувається дозрівання одного фолікула з яйцеклітиною. Приблизно на 14-ий день циклу, тобто в його середині відбувається розрив фолікула, у результаті якого яйцеклітина потрапляє в черевну порожнину, а звідти - у маткову трубу, де при зустрічі зі сперматозоїдами відбувається її запліднення. Запліднена яйцеклітина попадає в матку, при сприятливому збігу обставин прикріплюється до її стінки і дає початок розвитку вагітності.
Тому для настання вагітності необхідно:

     1. Дозрівання яйцеклітини і розрив яєчникового фолікула (овуляція).
     2. Влучення і безперешкодне проходження яйцеклітини по трубі в матку.
     3. Готовність матки прийняти запліднену яйцеклітину і забезпечити її     
         розвиток.

Ендокринна (чи гормональна) форма безплідності розвивається при порушенні гормональних механізмів, що забезпечують дозрівання яйцеклітини й овуляцію.

Трубна форма безпліддя - неможливість вагітності через відсутність чи непрохідність обох маткових труб. У цьому випадку яйцеклітина не може потрапити в порожнину матки.

Перітонеальне безпліддя спричинене перешкодою не в самій трубі, а злуками між яєчником і трубою.

Маткова форма безплідності спостерігається при анатомічих дефектах матки, вроджених чи набутих. До вроджених дефектів відносять вади розвитку (відсутність чи недорозвинення матки, її подвоєння, сідловидна матка, наявність перегородки в порожнині матки і т.д.). Набуті дефекти найчастіше є результатом внутріматкових втручань (рубцева деформація матки, внутріматкові зрощення і т.д.).

Запорукою успішного лікування безплідності є правильна оцінка причин та вибір оптимального для кожної конкретної подружньої пари методу лікування.


ДІАГНОСТИКА  БЕЗПЛІДДЯ

Алгоритм обстеження подружньої пари, що страждає безпліддям

1.Співбесіда з лікарем
Бесіда про стан здоров'я, про перенесенні захворювання, операції, шкідливи звички, професійні шкідливісті.

2. Гінекологічний огляд

3. Консультації спеціалістів
Індивідуально за показами можуть бути призначені консультації інших фахівців: терапевта, ендокринолога, невропатолога та ін.

4. Аналіз крові
В інтересах майбутнього маляти подружжю необхідно здати аналіз крові для визначення антитіл до збудника сифілісу (RW), токсоплазмозу, вірусу гепатиту B, вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).

5. Ультразвукове дослідження (УЗД).
УЗД
органів малого тазу через передню черевну стінку дає гарну оглядову картину органів малого тазу, за допомогою вагінального датчика можна детально розглянути їх структуру.

6. Базальна температура
Для контролю овуляції (виходу зрілої яйцеклітини з яєчника) здійснюють вивчення графіка змін базальної температури за три менструальні цикли.
Базальна температура вимірюється зранку, не встаючи з ліжка в той самий час у піхві чи прямій кишці протягом менструального циклу. Якщо овуляція відбувається, гормон жовтого тіла прогестерон викликає підвищення базальної температури на 0,4-0,5 градуса в другій половині циклу не менш 10 днів. Якщо підвищення температури немає чи воно короткочасне, необхідно подальше дослідження рівня статевих гормонів. Необхідно відзначати на графіку усі види лікування, одержувані з приводу безплідності. Це дозволяє оцінити реакцію яєчників на проведене лікування.

7. Аналіз сперми
Показником репродуктивної функції чоловічої статевої системи служить аналіз сперми. Чоловік збирає сперму, одержану шляхом мастурбації, у стерильну ємність. Перед цим необхідно сексуальна помірність протягом 3-5 днів і відмовлення від алкоголю протягом тижня.

8. Спеціальні гормональні дослідження
Включають визначення рівня прогестерону, естрогенів, фолікулостимулюючого та лютеїнізіруючого гормонів, пролактину і т.д.

9. Гістеросальпінгографія
Для оцінки прохідності і функціонального стану маткових труб, виявлення патології порожнини матки (фіброматозні вузли, поліпи) проводять рентгенівське дослідження матки і труб - гістеросальпінгографію. Цей метод, однак, не дозволяє оцінити ступінь виразності злукового процесу, який привів до непрохідності маткових труб, чи визначити наявність злук навколо яєчників, вогнища ендометріозу та інше.

10. Діагностична лапароскопія.
Для огляду органів черевної порожнини і малого таза (у тому числі матки, яйників, маткових труб) роблять діагностичну лапароскопію. Це операція, під час якої через маленький розріз (близько 1 см) у черевну порожнину пацієнтки вводять інструмент, оснащений оптикою. Це дослідження подає інформацію про стан труб, їх прохідність, наявність злук, вогнищ ендометріозу, фіброматозних вузлів.

11. Проба на сумісність.
Це дослідження здійснюється за 2 доби до передбачуваної овуляції і не пізніше, ніж через 6 годин після статевого акту. Досліджується крапля слизу з каналу шийки матки під мікроскопом з визначенням у ній кількості активних сперматозоїдів. У нормі велика кількість сперматозоїдів проникає в слиз і зберігає рухливість. При імунологічній несумісності чи при порушенні властивостей цервікального слизу (після операцій на шийці матки, при гормональних порушеннях) сперматозоїди в препараті не виявляють.

ПІДГОТОВКА ДО ВАГІТНОСТІ

 

Близько трьох-чотирьох місяців знадобиться, щоб створити максимально сприятливі умови для подальшої вагітності. Саме у цей час жінці, яка планує народження дитини, потрібно звернутися до лікарів:
— терапевта, навіть якщо вона добре почувається та вважає себе абсолютно здоровою. Варто зробити  найпростіші обстеження (вимірювання артеріального тиску, загальні аналізи крові та сечі, флюорографію).
— стоматолога,
— гінеколога, щоб впевнитися у тому, що немає інфекцій, які передаються статевим шляхом. Адже такі інфекції можуть викликати великі неприємності як під час вагітності, так і після пологів у новонародженого і у матері. Крім цього, деякі інфекції можуть призводити до непліддя (як у жінок, так і у чоловіків), до невиношування вагітності, передчасних пологів, а також спричиняти тяжкі вади розвитку плоду. Навіть якщо жінка вважає, що у неї таких інфекцій немає і бути не може, краще переконатися у цьому за допомогою лабораторної діагностики! Інфекції, що передаються статевим шляхом, можуть мати безсимптомний перебіг та ніяк себе не проявляти, і тільки лабораторне дослідження може виявити ці захворювання.

При виявленні будь-якої інфекціі слід пролікуватись, адже під час вагітності це зробити часто неможливо, або складно. 

 

Інфекції, що передаються статевим шляхом 

Захворювання

Цитомегало-
вірус

Хламідіоз
ГерпесТрихомоніазГонорея
СифілісТоксоплазмоз 

Деякі симптоми

Симптомів може
не бути   

Виділення із статевих шляхів, болі низом живота під час сечовипускання, статевого життя.


Пухирці, висипка, свербіжПінисті, сильні виділення, що мають неприємний запах, із статевих шляхів


Гнійні виділення
із статевих шляхів,
болі низом живота


Виразкові ураження статевих органів,
висипка


Часто безсимптомно, біль
в області печінки 

Небезпека

Невиношування вагітності, самовільні викидні, мертвонароджуваність. Тяжкі
вади розвитку плода: затримка розумового розвитку, затримка розвитку мови, сліпота, глухота, епілепсія, церебральний параліч.


Непліддя у жінок та чоловіків, позаматкова вагітність, передчасні пологи, невиношування вагітності, ураження легень, очей, сечовивідної системи плода.


Невиношування вагітності, вроджені вади розвитку плода, сепсис.

Передчасні пологи, непліддя, сепсис.Ураження шкіри, очей, суглобів плода, спайковий процес маткових труб, що призводить до непліддя, позаматкової вагітності, сепсис.

Вроджений сифіліс,
вади серця, мертвонароджуваність.


Ураження печінки,
серця, мозку плода. 

Аналізи

Мазок із статевих шляхів, кров на антитіла
Мазок із статевих шляхів, кров на антитілаМазок із статевих шляхів, кров на антитіла


Мазки із статевих шляхів


Мазки із статевих шляхівСпеціальний
аналіз кровіКров на антитіла 

 

Обстеження пари при безплідді 

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА

Гормональна панель:
ЛГ, ФСГ, пролактин, тестостерон, кортизон, ТТГ, Т3, Т4, естрадіол, прогестерон.

Підготовка:
– натще, на 2 - 7 день
менструального циклу (МЦ), 
– прогестерон на 19 - 22 день
МЦ.

Панель урогенітальних інфекцій:
Методом ПЛР (ДНК діагностика).

 • Ch.Traclomatis
 • Micoplasma Urealiticum
 • Trichomonas Vaginalis
 • Gerdenerella Vaginalis
 • Candida
 • VH I-II типу
 • Toxo
 • Папілома вірус

Підготовка:
- не спринцюватись
- утриматись від статевих контактів
- не використовувати вагінальні свічки, креми, сперміциди

ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

 • УЗД органів малого тазу (фолікулометрія 10-12-14-16 день МЦ)
 • Трансвагінальне УЗД внутрішніх жіночих статевих органів
 • УЗД органів черевної порожнини
 • Кольпоскопія.
 • Метросальпінгографія

ЛІКУВАЛЬНІ МЕТОДИКИ

 • лікування хронічних запальних процесів органів малого тазу,
 • урогенітальних інфекцій,
 • стимуляція овуляції.

Для чоловіків
Спермограма
Підготовка:
протягом 3-7 днів утримання від статевих контактів.

Інфекційна панель:

 • мазок (зшкрібок) з уретри на флору,
 • загальний аналіз простатичного соку,
 • ПЛР діагностика урогенітальної інфекції,
 • бактеріологічний посів + антибіотикограма.

Підготовка:
1. Протягом трьох годин до забору матеріалу утриматься від сечовипускання,
2. Протягом трьох днів виключити прийом алкоголю, утриматись від статевих контактів, не застосовувати місцеві антисептики.
3. Протягом 14-ти днів не приймати антибактеріальні препарати (якщо інше не призначено лікарем).

Імунологічні тести:

 • тест контакту спермии та цервікального слизу,
 • посткоїтальний тест.

ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

 • УЗД органів сечовидільної системи, яєчок, статевого члена,
 • ТРУЗД простати (трансректальне ультразвукове дослідження простати).

Підготовка:
- очисна клізма ввечері та вдень,
- компютерна томографія органів заочеревного простору.

ЛІКУВАЛЬНІ МЕТОДИКИ
Консервативні методи лікування:

 • лікування хронічних запальних процесів сечостатевої системи,
 • урогенітальних інфекцій,
 • стимуляція сперматогенезу. 

ЧОЛОВІЧЕ

БЕЗПЛІДДЯ

Чоловіче безпліддя зустрічається не рідше, ніж жіноче, його ймовірність становить близько 45%.
Здатність чоловіка до відтворення цілком залежить від якості і кількості сперми, а зовсім не від його сексуальної активності.
В основі чоловічого безпліддя лежать три проблеми:

 • неповноцінність сперматозоїдів (порушення їх рухливості й життєздатності);
 • різке зниження їх числа;
 • порушення їх просування по сім'явивідних шляхах і викиду назовні.

Найбільш часті причини чоловічого безпліддя:
Варикоцеле (15% випадків) – розширення вен яєчка і сім'яного канатика (спеціального каналу для виведення сперми). У результаті варикоцеле підвищується температура в яєчках, відбувається порушення їх роботи, а отже, пошкоджуються сперматозоїди.
Травми і дефекти статевих органів чоловіків (неопущення і перекручування яєчок) – 10-12%.
Інфекційні захворювання (10% випадків) –передусім ті, які передаються статевим шляхом: гонорея, сифіліс, хламідіоз, трихомоніаз і т.д.   Але гірше за всі статеві інфекції діє на чоловіків звичайна дитяча хвороба – «свинка».
Запалення чоловічих сечостатевих органів, наприклад, передміхурової залози (простатит) або сечівника (уретрит).
Сексуальні порушення: порушення ерекції, передчасне виверження та ін
Імунологічні порушення: при збої імунітету організм починає виробляти особливі речовини, які здатні пошкоджувати власні сперматозоїди.
Гормональні порушення, наприклад, дефіцит чоловічого статевого гормону - тестостерону.
Зовнішні причини: психоактивні речовини (алкоголь, тютюн, наркотики, деякі медикаменти), погана екологія (радіація, пестициди, нестача вітаміну С і цинку), навіть просто неакуратне поводження з власним організмом (занадто облягаючий одяг, часте відвідування сауни, надмірна ретельність у спортивних заняттях) і т.д.

Виявити причину безпліддя може тільки фахівець, тому якщо ця проблема турбує, чоловіку варто проконсультуватися у лікаря-андролога. Безплідній парі необхідне комплексне обстеження обох членів подружжя.

Для перевірки на безплідність чоловіка лікар призначить спермограмму, УЗД статевих органів і доплерографію судин малого тазу, аналіз крові на статеві гормони та аналіз на інфекції. Можуть також знадобитися: імунологічний аналіз, аналіз сечі і секрету передміхурової залози.

Якщо діагноз безпліддя підтвердиться, то в першу чергу необхідно усунути причини, які до неї призвели. При дисбалансі гормонів призначають коригувальні гормональні препарати, при запаленні передміхурової залози або інфекціях – лікують саму хворобу, якщо існують проблеми з імунітетом – займаються імунітетом організму. Від дефектів внутрішніх статевих органів позбавить хірургічна операція. Сексуальні проблеми – поле діяльності сексологів (сексопатологів) і психотерапевтів.
Багато чоловіків навіть не підозрюють, що причина безпліддя може бути дуже банальною: найчастіше досить буває просто скоротити походи в сауну і вживання алкоголю і тютюну.

Головне, у жодному разі не впадайте у відчай. В даний час практично всі форми чоловічого безпліддя вважаються виліковними. В крайньому випадку, завжди є можливість зачати дитину за допомогою методів штучного запліднення.

Якщо безпліддя викликане поганою якістю сперми, наприклад, її недостатньою рухливістю, застосовується штучна інсемінація - введення спеціальним чином сперми чоловіка або донора в матку (якщо збережена прохідність хоча б однієї маткової труби). При важких формах безпліддя у чоловіка, на додаток до процедури ЕКО використовують методику ІКСІ. Суть її полягає в тому, що в спермі чоловіка під мікроскопом відшукують хоча б один здоровий сперматозоїд і вводять у зрілу яйцеклітину дружини. Перша спроба ЕКО, як правило, виявляється вдалою для 30-35% пацієнток. Це відповідає можливості настання вагітності у здорової пари в природних умовах.  

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Med Top 50

Перейти до кабінету
фізіотерапії 

 
Make a Free Website with Yola.